Czarter jachtów Chorwacja

W przypadku gdy jesteś zainteresowany czarterem jachtu lub wynajmem łodzi w Chorwacji, zapoznaj się z ofertami tej czarterowej tablicy ogłoszeniowej. Pamiętaj, że serwis nie jest stroną w transakcjach pomiędzy użytkownikami serwisu. Zapoznaj się z listą Armatorów serwisu. Rejs po Adriatyku na komfortowym i bezpiecznym jachcie żaglowym lub motorowym to gwarancja udanego wypoczynku. Znakomita lokalna kuchnia zaskoczy Cię mnogością potraw, w których owoce morza grają pierwsze skrzypce. W lipcu i sierpniu pogoda jest bardzo stabilna. Sezon nawigacyjny zaczyna się w kwietniu i kończy w październiku. Wczesna rezerwacja jachtu pozwoli Twojej załodze zaoszczędzić na rejsie. Najpopularniejsze jedzenie w Chorwacji to owoce morza, ryby z grila, szparagi, oliwki, jagnięcina. Najbardziej popularne piwa w Chorwacji to Ožujsko z Zagrzebia i Karlovačko z Karlovaca. Z mocniejszych trunków najczęściej wybierana jest Rakija (mocny alkohol często, wytwarzany z dodatkiem owoców lub ziół). W okolicznych domach bardzo łatwo możesz nabyć lokalne wina, czerwone i białe.

Czarter jachtu w Chorwacji

Z jakich lokalizacji można wynajmować jachty w Chorwacji? Najważniejsze z nich to Sukošan, Split, Trogir, Biograd na Moru, Zadar, Dubrownik, Pula, Primošten, Rogoznica, Hvar, Murter, Makarska, Novi Vinodolski, Poreč, Pakoštane, Pomer, Senj, Zavala, Szybenik. Do prowadzenia jachtu po wodach Adriatyku potrzebny nam jest minimum patent sternika jachtowego oraz licencja radiooperatora (zobacz zakładkę kurs src). W samej Chorwacji można w dość prosty i szybki sposób zdobyć patent Voditela Brodice, który zawiera w sobie uprawnienia radiowe. W przypadku gdy nie czujesz się na siłach do poprowadzenia samodzielnego rejsu, warto rozważyć możliwość wynajęcia profesjonalnego skippera (sternika).

W środkowej Dalmacji położony jest największy park narodowy w Chorwacji o wdzięcznej nazwie Kornati. Warto w trakcie rejsu go odwiedzić, trudno znaleźć na świecie inne równie piękne miejsce. Liczne wodospady, wspaniała roślinność pozwolą się zrelaksować całej załodze, po trudach morskiej żeglugi.

Chorwacja – państwo, którego początki sięgają I wieku n.e. Wtedy właśnie kraina ta podzielona została na dwa dystrykty: Dalmację, czyli leżące na terenie trzech państw wschodnie wybrzeże Adriatyku oraz Panonię – obecnie terytorium zajmujące północną część Chorwacji, Węgry, Austrię, Serbię oraz Słowenię. W późniejszych wiekach bałkańskie krainy zasiedlać zaczęły plemiona Chorwatów. Po najeździe przez Karola Wielkiego oraz plemiona Awarów, Słowian i Ostrogotów, utworzone w 925 roku średniowieczne Królestwo Chorwacji obejmowało tereny Bośni i Hercegowiny raz współczesnej Republiki Chorwacji. Po słynnej bitwie pod Mohaczem władzę objęła niemiecka dynastia Habsburgów, a część ziem trafiła do Imperium turków Osmańskich. Ich wpływy osłabły dopiero w roku 1809, kiedy to Napoleon Bonaparte wkroczył na teren Chorwacji i utworzył w niej Prowincje Ilyrijskie. XIX wiek to z kolei czas pod panowaniem Cesarstwa Austriackiego i ponowna walka z Węgrami. Jedynym autonomicznym terenem była wówczas wspomniana wcześniej Dalmacja, która od 1815 roku posiadała własny sejm. Nasilające się nastroje niepodległościowe oraz zakończenie I wojny światowej były czynnikami sprzyjającym do utworzenie w 1918 roku Królestwa SHS – czyli połączenia Serbów, Chorwatów oraz Słoweńców. Niespełna 11 lat później Chorwacja weszła w skład istniejącej do 1992 roku Jugosławii. Okres II wojny światowej to dla Chorwacji czas, w którym rosły w siłę ugrupowania faszystowskie. Na czele jednego z nich stanął Ante Pavelić, który ogłosił przejęcie władzy i utworzenie w 1941 roku Niepodległego Państwa Chorwackiego. Armia jugosłowiańska zlikwidowała je już 4 lata później, włączając ponownie w swoje granice. Niepodległość była jednak dla Chorwatów wartością najwyższą, choć jej osiągnięcie wiązało się z kolejnymi krwawymi bitwami. Ulgę przyniósł dopiero układ w Dayton z roku 1995, który zakończył wojnę w Bośni i Hercegowinie. Demokratyzacja kraju rozpoczęła się dopiero w 2000 roku, kiedy to przeprowadzone zostały wybory prezydenckie, a na przywódcę kraju wybrano Stjepana Mesicia. W 2009 roku Chorwacja oficjalnie przystąpiła do NATO, a w grudniu 2 lata później podpisała traktat akcesyjny, wprowadzający kraj do wspólnoty Unii Europejskiej.

Tak bujna i obfita w różnorodność historia ukształtowała obecny „chorwacki świat”. To dzięki niej bałkańska kraina może cieszyć się zabytkami, pochodzącymi z różnych nurtów europy. Chorwacja to bez wątpienia jedna z najbardziej malowniczych destynacji, którą można obrać na wakacyjny kurs. Wypoczynek w otoczeniu pięknych, skalistych plaż, lazurowego morza i zapachów lokalnej kuchni, to marzenie każdego konesera luksusowego urlopu. Chorwacja jest kolebką rzymskiego budownictwa. Wiele jej miast znajduje się na Liście UNESCO, między innymi Dubrownik, Trogir, Split czy Szybenik z piękną katedrą. To także raj dla miłośników przyrody. Wakacje ukierunkowane na rozkochanie się w pięknie natury to idealna okazja do obejrzenia ośmiu parków narodowych, z których 4 znajdują się w rejonie nadmorskim – można więc zwiedzić je zarówno z jachtu jak i lądu. Parki przyrody obfitują w górzyste tereny, na których oglądać możemy np. Velebit – najwyższą górę w Chorwacji oraz Biokovo – pasmo górskie nad Riwierą Makarską.

Czarter jachtu Chorwacja

Dlaczego warto skorzystać z oferty „czarter jachtów Chorwacja” ? Chorwacja jest krajem nadmorskim, którego linia brzegowa, zwana także wybrzeżem dalmackim, to aż 5835 km wliczają wyspy. Czarter jachtu w Chorwacji otwiera przed Państwem ogrom możliwości. Przede wszystkim – wynajem jachtu czy łodzi motorowych umożliwia szybki transport pomiędzy wyspami oraz na trasie wyspa – stały ląd. Ta niezależność od komunikacji i konkretnych godzin odpływu promów pomaga zaplanować wakacje według własnych potrzeb. Znikają także ograniczenia związane z koniecznością dostosowania się do formy wycieczki. W zależności od indywidualnych potrzeb wakacje mogą być wypełnione aktywnym zwiedzaniem, bądź spokojnym wygrzewaniem się na pokładzie jachtu czy plaż, często dostępnych wyłącznie od strony morza. Czarterowanie jachtu ze skipperem pozwala na zanurzenie się w beztrosce wolno płynącego w Chorwacji czasu i oderwanie się od wszelkich obowiązków. To także doskonała okazja do spędzenia czasu w gronie przyjaciół, bez konieczności podejmowania stanowiska sternika. Nasza baza łodzi z pewnością zaspokoi potrzeby każdego. Znajdą tu Państwo zarówno oferty dla fanów łodzi motorowych jak i jachtów żaglowych. Czarter jachtu w Chorwacji to najlepszy sposób na dotarcie do najgłębiej ukrytych zakątków wysp oraz zaspokojenie potrzeb nawet najbardziej wymagających żeglarzy. Po wnikliwej analizie okazuje się, że taka forma zwiedzania to także oszczędność pieniędzy. Do kosztów wycieczki nie trzeba wliczać komunikacji miejskiej, czy biletów wstępu na jacht, dowożący turystów na wyspy. Czarter jachtów w krajach nadmorskich to bezkonkurencyjnie najwygodniejszy sposób zwiedzania.

Ile czasu potrzeba, by poznać uroki Chorwacji?

Oferty turystyczne Chorwacji są tak bogate, że nie sposób skorzystać ze wszystkich atrakcji. Czy 1 tydzień to za mało? W zależności od długości planowanego urlopu – 1 tydzień 2 tygodnie 3 tygodnie – trasę można zaplanować na wiele różnych sposobów, koncentrując się na tych punktach, które najbardziej odpowiadają Państwa gustom. Niezależnie jednak od tego ile trwać będą nasze wakacje, warto zapoznać się z kilkoma praktycznymi wskazówkami dotyczącymi wyjazdu.

Wskazówki praktyczne

Pierwszym czynnikiem, na jaki musimy zwrócić uwagę, jest czas, w którym chcemy zaplanować czarter jachtu w Chorwacji. Co prawda sezon na wynajem jachtów trwa od połowy kwietnia do końca października, choć optymalnym wydaje się być wyjazd planowany na maj, czerwiec i wrzesień. Temperatury nie przekraczają wówczas 30 stopni Celsjusza, a obecne w całej Chorwacji upały nie doskwierają tak bardzo. Należy pamiętać jednak, że pogoda nie zależy tylko od pory roku, ale również regionu, w jakim się znajdujemy – im bardziej na południe, tym wyższe liczby będziemy odczytywać na termometrach. Mimo tego, że Adriatyk zaliczany jest do mórz ciepłych, uwzględnić należy zmiany pogody. Nawet w najcieplejsze dni, gdy „przywieje” silniejszy wiatr, temperatura odczuwalna może szybko spadać. Warto więc zaopatrzyć się w kilka kompletów ciepłych ubrań – swetry, bluzy polarowe, sztormiak lub inną nieprzemakalną kurtkę, chroniącą od wiatru. Przyda się również czapka z daszkiem, która będzie chroniła żeglarzy przed odbiciem promieni słonecznych od żagli. Obowiązkowe są także okulary przeciwsłoneczne, kremy z filtrem o wysokiej ochronie oraz specjalne obuwie, które zmniejszają ryzyko poślizgnięcia się.

Sprawa butów jest niezwykle ważna – w Chorwacji dominują nabrzeża typu skalistego o bardzo ostrych krawędziach, a na dnie Adriatyku czyhają jeżowce. Odpowiednia ochrona stóp może wyeliminować nieprzyjemne sytuacje i przymusową wizytę w szpitalu. Niezbędna wydaje się być też apteczka, wyposażona w bandaże, plastry, środki do odkażania ran i preparaty na poparzenia słoneczne, które przy nieodpowiednim zabezpieczeniu skóry mogą okazać się konieczne. Nie zaszkodzi również blister leków przeciwbólowych. Dla początkującej załogi jachtów przydatne mogą być też środki przeciwdziałające objawom choroby morskiej oraz krople żołądkowe. Chcąc zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo, należy rozważyć zakup ubezpieczenia zdrowotnego. Członkostwo w Unii upoważnia Polaków do skorzystania z publicznej służby zdrowia w Chorwacji. Posiadanie ubezpieczenia potwierdza za granicą karta EKUZ, którą należy wyrobić przed wyjazdem z kraju. System chorwackiej ochrony zdrowia pozostawia jednak wiele do życzenia, więc warto zatroszczyć się o ochronę w postaci dodatkowego ubezpieczenia. Będzie ono obowiązywać również w sektorze prywatnym, który obejmuje szpitale, kliniki i gabinety specjalistów. Temat ubezpieczeń jest szczególnie ważny i wart zgłębienia. Armator prowadzący czarter jachtów, ubezpiecza łodzie we własnym zakresie. Ze swojej strony mogą Państwo ubezpieczyć kaucję, która pobierana jest na wypadek uszkodzenia jachtu w czasie żeglugi.

Drugą rzeczą, którą należy brać pod uwagę, jest realna długość trasy, którą jacht jest w stanie przepłynąć w ciągu jednego dnia. Za czasów rzymskich zwykło pisać się w dziennikach żeglugi, że jacht jest „w drodze do …” ukazując tym samym, że to Neptun czy Eol decydują o trasie jachtu i to oni właśnie określają ostateczny cel żeglugi. Obecnie niestety nie możemy obarczyć odpowiedzialnością starożytnych bóstw i sami muszą Państwo określić swoje możliwości. Zważywszy, że wyrusza się zwykle po śniadaniu, a lepiej dotrzeć do kolejnego portu jeszcze przed zachodem słońca, założyć można, że odległość 35 M to maksymalny dystans dla jachtów żaglowych. 50 – milowe przeskoki należy planować z uwzględnieniem bardzo wczesnej pobudki i korzystnych wiatrów. Logistyczny sektor podróży staje się oczywiści o wiele prostszy, jeżeli decydują się Państwo na czarter jachtu ze skipperem, który doskonale zna wody Chorwacji i możliwości jachtu. Również czarter ukierunkowany na łodzie motorowe wymaga zapoznania się z pojemnością silnika, jego mocy i punktami, w których jacht można zatankować. Pamiętajmy jednak, że wakacje to nie wyścig. Czas spędzony na pokładzie jachtu powinien być doświadczeniem odpoczynku i relaksu.

Wiza czy paszport ?

O formalności wizowo-paszportowe nie trzeba się już martwić. Od 2011 roku, gdy Chorwacja weszła do Unii Europejskiej, możemy wjechać na jej terytorium z paszportem lub dowodem osobistym. Z racji na to, że wjazd w celach turystycznych możliwy jest na okres trzech miesięcy, dokumenty powinny być ważne przez co najmniej kwartał od przekroczenia granicy. W Chorwacji porozumieć możemy się w językach: czeskim, angielskim, niemieckim czy włoskim. Niektórzy Chorwaci znają również polskie słówka. Przed wyjazdem nie zaszkodzi jednak zaznajomić się z kilkoma użytecznymi zwrotami, które ułatwią nam poruszanie się po nieraz zatłoczonych, bałkańskich miastach. Rozmówki polsko-chorwackie można znaleźć w każdej większej księgarni językowej.

Środek transportu

Koniecznością jest także wybór środka transportu, którym chcemy dostać się do Chorwacji. Każdy z nich ma inne wady i zalety. Przelot samolotem wydaje się być najwygodniejszą formą, jednak ceny biletów w sezonie wakacyjnym mogą zaskoczyć. Warto więc zarezerwować lot dużo wcześniej – w okresie zimowym można znaleźć oferty w okolicach 300-400 zł. Podróż samochodem także ma swoje plusy – nie trzeba martwić się o wagę bagażu, można zabrać wszystkie niezbędne rzeczy na udany urlop. Z reguły podróżnicy decydują się na jedną z podanych tras: przez Słowację i Węgry lub przez Czechy, Austrię i Słowenię. Planując przejazd, należy uwzględnić aktualne ceny autostrad w poszczególnych państwach. Również w samej Chorwacji niektóre trasy są płatne. Poza dobrze utrzymanymi autostradami opłacić trzeba m.in. wjazd do tunelu Učka na autostradzie A8 na północ od Rijeki (ok. 4,20 EUR za samochód osobowy), most na wyspie Krk (4,65 EUR). Przejazd autobusem jest najbardziej męczącą formą transportu, chociaż zachęca swoją ceną. W sezonie turystycznym wyjazdy odbywają się ze wszystkich większych miast Polski, a bilety kosztują zwykle 300-450 zł w obie strony.

Skarby Chorwacji
Co warto zrobić w Chorwacji? Zdecydowanie wykąpać się w Adriatyku, którego zasolenie sięga aż do 38 procent, co tym samym motywuje czystość jego wód. Grzechem byłoby również nie skosztować lokalnego wina lub rakii, dostępnych na każdym bazarze. Ten charakterystyczny dla Bałkanów napój robiony jest na bazie winogron z dodatkiem miodu i egzotycznych owoców: mandarynek, cytryn, pomarańczy oraz chleba świętojańskiego. Oliwa z oliwek, zakupiona na lokalnym straganie będzie przypominać nam o Chorwacji w chłodne, zimowe wieczory. Czarter jachtu umożliwi również obserwację bogactwa chorwackiej fauny morskiej i podwodnej roślinności, która zachwyca pstrością swoich kolorów i oryginalnymi kształtami. Poleca się także wypić poranną kawę na jednej z malowniczych ulic w Chorwacji, które przecinają rynki miast takich jak Split, Dubrownik czy Zadar. Warto zakupić również płytę z muzyką lokalnych artystów, która zanurzy żeglarzy w chorwackim folklorze.

Split, Trogir, Dubrownik, Zadar, to tylko niektóre z najbardziej znanych malowniczych miast Chorwacji znajdujących się na stałym lądzie. Czarter jachtów w Chorwacji otwiera przed Państwem możliwość dotarcia także do pięknych wysp, których jest aż 1246, z czego tylko 45 są zamieszkane. Wody otaczające wyspy bogate są w 78 raf i 389 skał. Mamy nadzieję, że poniższe opisy najciekawszych miejsc do odwiedzenia w Chorwacji rozbudzą Państwa wyobraźnię i przeniosą w świat bałkańskich klimatów. Zapraszamy w podróż, prowadzącą od północnej do południowej części kraju.

Istria

Umag – dawne rzymskie miasto o nazwie Umacus, znajduje się na północno-zachodnim wybrzeżu Istrii, między dwiema płytkimi zatokami. Częścią Chorwacji jest dopiero od 1991 roku. Miasto to od lat zachwyca turystów swoją starówką, przepełnioną średniowiecznymi budowlami, takimi jak mury obronne zwieńczone basztami, które broniły mieszkańców Umagu od XVI w. Warto zwiedzić również muzeum, czynne w sezonie 7 dni w tygodniu. Jacht można zacumować w marinie ACI Umag, posiadającej 494 miejsca na morzu oraz 90 na lądzie. Port wyposażony jest w pralnię i stację paliw. Pozostawiając jacht bezpieczny w przystani, można udać się w okolicę miasteczka Savudrija – najdalej wysuniętego na zachód punkty w Chorwacji. Można zwiedzić tam wenecki Pałac Dożów oraz latarnię morską z roku 1818 r. Po zakończonym spacerze przepływamy na południe i pozostawiamy jacht w jednej z dwóch marin: Cervar-Port lub Marina Porec

Naszą dalszą wyprawę przenosimy do Porecia – miasta, którego historia sięga II w. p.n.e. Osada przechodziła kolejno w ręce Rzymu, Gotów oraz Bizancjum. Ostatnie cesarstwo pozostawiło tu jeden ze wspanialszych zabytków sztuki bizantyjskiej na terenie Europy – bazylikę Eutrazjusza, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Wnętrze zabytku zdobią liczne mozaiki zgromadzone w lapidarium. Jeżeli podczas zwiedzania doskwierać będzie Państwu upał, warto udać się do jaskini Baredine, w której temperatury spadają do kilkunastu stopni. Pobyt w Poreciu to doskonała okazja do wypoczynku na jednej z kamienistych plaż, które znane są z czystości i rewelacyjnego zagospodarowania. Potwierdziła to przyznana miastu nagroda Błękitnej Flagi.

Następnie przenosimy się do oddalonego o 16 kilometrów Rovinja – miasta zwanego chorwackim Saint Tropez. Po zacumowaniu jachtu w Marinie ACI Rovinj mogą Państwo skorzystać z baz nurkowych. Przed miastem znajduje się malutka wysepka Banjole, otoczona morskimi algami gąbkami i kolorowymi ukwiałami. Jeżeli zdecydują się Państwo na bardziej klasyczny rodzaj zwiedzania, z pewnością zostaną Państwo oczarowani przez XVII – wieczny ratusz oraz kościół św. Eufemii z 57-metrową dzwonnicą. Wejście na wieżę nie należy do najprostszych wyzwań, ale panorama miasta rozciągająca się od morza do lądu, z pewnością wynagrodzi wysiłek. Wielbiciele kąpieli słonecznych mają szansę wygrzać się na plaży miejskiej, a tych lubiących ciszę i spokój zaprasza Zlatni rt – plaża leżąca na terenie parku krajobrazowego. Region posiada ofertę skierowaną także do miłośników naturyzmu – ośrodek nudystyczny Polari, oddalony 7 km od centrum miasta.

Chorwacja nie bez przyczyny kojarzy się turystom z kulturą antyczną. Kolejne miasto, do którego się przenosimy, to Pula – najstarsza osada na wschodnim Adriatyku. Jacht zacumować możemy w Marinie ACI Pula lub w przystani Rijeka. Oba miejsce wyposażone są we wszystko, co potrzebne dla żeglarzy – stację paliw czy punkt podłączenia do wody. Piękno starożytnej Puli zniszczone zostało podczas bombardowania w trakcie II wojny światowej, w której to ponad 40 procent miasta legło w gruzach. Pomimo tak drastycznej historii, dzisiaj także podziwiać możemy oryginalne zabytki. Oko nacieszyć możemy między innymi wzniesionym przez cesarza Wespazjana amfiteatr. Budynek mieścił niegdyś 26 tysięcy widzów, którzy przybywali, by oglądać walki gladiatorów. Chorwacja znana z liczebności kościołów, także tutaj pokazuje ich piękno w całej okazałości. Po przejściu przez łuk triumfalny dostrzegamy kaplicę grobową bazyliki Santa Maria Formosa, która obecnie służy jako kościół. Na placu katedralnym zwiedzić można katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, która prezentuje stylistykę renesansu. Znajdując się w okolicy Puli, warto jest udać się na południe od miasta pod Zlatne stijene, czyli Złote Skały. Czarter jachtu w Chorwacji ponownie ukazuje swoje zalety – posiadając żaglówkę bądź łodzie motorowe mogą Państwo udać się na archipelag wysp Brijuni. Na największej z nich – Veli Brijun – podziwiać możemy jedyny na wybrzeżu Chorwacji las dębowy z wawrzynem. Krajobraz śródziemnomorski dopełniają pistacje kleiste, wrzosiec czy asparagus. Archipelag jest istotnym miejscem dla ptaków, szczególnie migrujących, które zatrzymują się tu wiosną i jesienią.

Kvarner

Opuścimy teraz teren Istrii i przeniesiemy się do kolejnego regionu w Chorwacji, a mianowicie Kvarneru. Cechuje się on łagodnym klimatem, słynie z doskonałego wina i jadalnych kasztanów. Od strony północnej ogranicza go stały ląd z miastem Rijeką, od zachodu natomiast wyspy Krk i Rab, a ze znajdującą się bardziej na południe Dalmacją graniczą Cres i Losinj. Rijeka to kolejne miasto, które odwiedzimy. Licząca ok. 170 tysięcy mieszkańców miejscowość to trzecie co do wielkości skupisko ludności w Chorwacji. Miejsce to, co roku gromadzi turystów na obchodach karnawału, na którym gromadzą się ludzie z całego świata. Liczba osób chętnych zobaczyć pochód w kolorowych, karnawałowych strojach, przekracza nawet ilość stałych mieszkańców. Korzo – główny deptak miasta – zachwycić może wieżą zegarową, zdobioną wizerunkami cesarzy Leopolda i Karola IV. Wśród znamienitych chorwackich zabytków znajduje się także Krzywa Wieża, będąca dzwonnicą kościoła Wniebowzięcia Marii Dziewicy. Budynek ten przez wiele lat był największym obiektem sakralnym. Sama wieża wzniesiona została z pozostałości po rzymskich domach, a jej pochylenie sięga 40 cm.

Pozostawiamy na chwilę za sobą stały ląd i kierujemy jacht na Krk, największą wyspę w Chorwacji. 31 procent lądu pokryta jest charakterystycznymi dla tego klimatu lasami oraz makią. Miasta znajdują się głównie przy nabrzeżu, które obfituje w plaże z drobnymi kamykami. Dla zwolenników piasku pod stopami polecić można plażę nad Zatoką Drazica. Żeglarzy, którzy zdecydowali się na czarter jachtów, powita tu Marina Punat. Samo miasteczko nie musi być jedynym przystankiem na wyspie. Na Krku funkcjonuje dobrze rozwinięta sieć autobusów, które przetransportują Państwa do miejscowości takich jak Kosljun, Vrbnik, Dobrinj, Omisalj oraz Krk. Czekają tutaj takie zabytki jak zamek Frankopanów, pałac biskupi, Katedra Wniebowzięcia Błogosławionej Marii Panny Dziewicy.

Kolejną wyspą Kvarneru jest Cres. Powierzchnia ok. 404 km2 nadaje mu miano drugiej co do wielkości wyspy na Adriatyku. Jej ziemie ciągną się w kierunku południkowym. Kształt wyspy pomagają określić jej długość, stanowiąca 68 km oraz szerokość, która osiąga od 2 do 12 km. W głębi lądu leży słodkie Vransko jezero – zbiornik pochodzenia atmosferycznego. To położone na poziomie 13 metrów poniżej morza jezioro, zaopatruje w wodę miasta wysp Cres oraz Losinj. Tutaj na Państwa jacht czekają Marina Brodogradiliste Cres oraz ACI Cres. Warto wybrać się na spacer do zatoki św. Jana, w której mogą odpocząć Państwo na żwirowej plaży. Kierując się nieco na południe dotrą Państwo do jaskiń Zanja i Modra. W miastach Beli i Cres czekają zabytkowe kościoły, w stylach gotyckim i romańskim. Po obejrzeniu skarbów wyspy mogą Państwo przepłynąć do Mariny Mali Losinj lub pozostawić jacht we wcześniejszym porcie i udać się na Losinj promem bądź autobusem. Żegnając Kvarner kierujemy się do ostatniego, ale jakże pięknego regionu, którym zachwyci nas Chorwacja.

Dalmacja

Dalmacja, bo o niej właśnie mowa, to najbardziej znana okolica w Chorwacji. Poza znanymi w świecie turystycznym miastami, takimi jak Zadar, Split, Szybernik czy Dubrownik, to również malownicze wyspy: Hvar, uznawana za najbardziej luksusowy rejon, zwana inaczej „chorwacką Maderą” oraz Brac – stolica pięknych plaż. Pierwszym miejscem, w które należy się udać, by odkryć piękno Dalmacji, jest wspomniany wcześniej Zadar. Miasto słynące nie tylko z turystyki, ale również przemysłu. To stąd pochodzi likier maraskino, który wiekach XVII I XVIII eksportowany był na cały świat. To właśnie tutaj urodzili się wielcy chorwaccy poeci – Brne Krnarutić i Petar Zoranić. Ostoją dla jachtów mogą być trzy mariny: Port Tankerkomerc Marina Zadar, Marina Borik oraz Marina Vitrenjak. Również tu Chorwacja zaskakuje bogactwem sztuki sakralnej. Turyści mogą nacieszyć oko Kościołem św. Donaty, w którego tle widoczna jest wieża katedry św. Anastazji. Fani ikon powinni udać się do serbskiej cerkwi św. Eliasza (miejsce rzadko jest otwarte, dlatego warto zapoznać się wcześniej z godzinami mszy). W okolicach Zadaru leży wyspa Kornati z Marinami ACI Zut i ACI Piskera, które łącznie pomieścić mogą 240 jachtów.

Czarter jachtu to jedna z niewielu okazji, by obejrzeć panoramę kolejnego miasta – Szybeniku. Wenecjanie, borykający się z ciągłymi najazdami turków, wybudowali cztery fortece broniące gród, których pozostałości do dzisiaj zdobią jego krajobraz. Najważniejszym zabytkiem jest Katedra św. Jakuba. Do postawienia murów kościoła wykorzystano marmur z pobliskich wysp. Jest to największa budowla wzniesiona z samego kamienia, a metodę łączenia budulca opracował Juraj Dalmatinac, drugi architekt katedry. Jedną z zewnętrznych ścian zdobi fryz, składający się z 71 głów – podobizn mieszkańców piętnastowiecznego Szybeniku. Miasto leży u samego ujścia rzeki Krk, której dolny bieg obejmuje Park Narodowy Krka. Słynie on z siedmiu wodospadów, z których największy to Skradinski buk (łączna wysokość kaskad to aż 46 metrów) – dostępny również dla jachtów. Miłośników dobrego jedzenia kierujemy do Vodice, czy kurortu, dzięki któremu Chorwacja zasłynęła z bogactwa smaków.

Trogir to kolejne starożytne miasto, które może zaoferować Państwu Chorwacja. Założyli je Grecy, przybywający z wyspy Vis. Tereny przechodziły kolejno w ręce Rzymian, Turków, Wenecjan, Austriaków i Francuzów, których panowanie utrzymało się do I wojnie światowej. W centrum zobaczyć możemy romańsko-gotycki ratusz, który otaczają katedra św. Wawrzyńca z kaplicą św. Jana oraz kościół św. Mikołaja. Niezapomniane wrażenie robi również widziany nocą fort Kamerlengo – część systemu obronnego Trogiru.

Po zakończonym zwiedzaniu obieramy kierunek na Split, czyli drugie co do wielkości miasto Chorwacji. Początek dała mu osada Aspalathos, datowana na I wiek n.e. Czasy średniowiecza napędziły rozwój handlu i przyniosły miastu znaczną autonomię. Po II wojnie światowej Split odbudował swoją potęgę i do dziś stanowi jedną z największych metropolii kraju. Jacht zacumować można w Marinie ACI Split, w której pobliżu znajdują się jeszcze 3 mariny sportowe. Pobliskie bazy nurkowe oferują czarter sprzętu oraz kursy dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z nurkowaniem. Niecały kilometr od mariny rozciąga się nadmorska promenada Riva, która prowadzi pod murami dawnego rzymskiego pałacu Dioklecjana. Budowla uległa niestety zniszczeniu, ale warto wspomnieć, iż uliczki starówki, które przecinają Split, to korytarze dawnego pałacu. W głębi miasta czekają na Państwa takie zabytki jak Złota Brama, kaplica św. Arnira (również projektu Juraja Dalmatinaca) czy mauzoleum Dioklecjana, znajdujące się w katedrze św. Dujama. Nie sposób zwiedzić wszystkie antyki jednego dnia, dlatego zaleca się przeznaczyć na Split nieco więcej czasu.

Teraz zaprosimy Państwa do jednego z najbardziej atrakcyjnych miejsc nadbrzeżnych, jakie może zaproponować Chorwacja. Makarska – portowe miasto leżące u podnóża masywu Biokovo, to raj dla plażowiczów. Fani gorącego słońca mogą wygrzewać się na plaży o długości 1,5 km, znanej z białych kamyków oraz piasku. Również tutaj czarter jachtów okazuje się bezkonkurencyjny – widok gór wynurzających się z morza, to niezapomniany obraz. Na Państwa jacht czeka port miejski, którego zaletą jest świetna lokalizacja. Oryginalną atrakcją może być wizyta w Muzeum Muszli, które gromadzi eksponaty m.in. z Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego. Kierując się do następnego punktu naszej żeglugi, polecamy zatrzymać się także na Półwyspie Peljesac i spróbować lokalnego wina, wyrabianego z cytrusów (Postup i Dingac to dwa najbardziej znane gatunki z tego regionu).

Ostatnim przystankiem jest Perła Adriatyku, stolica Chorwacji – Dubrownik. Miasto założone w VI w. n. e. było istotnym punktem na szlaku handlowym, prowadzącym ze wschodu na zachód. W istocie jest to konglomerat dwóch osad: Laus, założonej przez Rzymian oraz Dubrawy – ostoi Słowian. Bliznę na historii miasta pozostawiło trwające 9 miesięcy oblężenie. W roku 1991 miasto otoczone zostało przez połączone wojska serbskie i czarnogórskie. Zniszczenia zostały szybko odbudowane, ale po dziś dzień w murach miasta dostrzec można pozostałe kule. O zabytkach Dubrownika pisać można by bez liku. Najpierw jednak zawitajmy do Mariny ACI Dubrownik, która pomieścić może łącznie 565 jachtów (425 miejsc w wodzie oraz 140 na lądzie). Znajdą tu Państwo stację paliw, sklepy, kantory, a nawet basen ze słodką wodą. Po bezpiecznym zacumowaniu zapraszamy Państwa do zwiedzania Starego Miasta, mieszczącego wszystkie najważniejsze zabytki. Spacer zacząć można od wejścia na mury otaczające miasto. Tutaj uraczy nas baszta Minceta oraz forty: Revelin, św. Jana i Lovrijenac. Przekraczając bramę Pile , po prawej stronie dostrzeżemy Wielką Fontannę Onufrego, która ucierpiała w wyniku siedemnastowiecznego trzęsienia ziemi. Uwagę przykuwa również kompleks klasztorny franciszkanów. Na jego terenie mieści się prawdopodobnie najstarsza w Europie apteka, która przyjmowała mnichów już w 1391 roku. Warto poświęcić również chwilę na obejrzenie kolumny Orlanda. Prawy łokieć posągu był niegdyś oficjalną długością miary i jako „łokieć dubrownicki” wynosił 51,2 cm. Architekturę sakralną podziwiać mogą Państwo m.in. w prowadzonym przez jezuitów kościele św. Ignacego, katedrze Wniebowzięcia NMP, kościele św. Błażeja oraz klasztorze św. Klary. W 1434 roku w skrzydle klasztoru utworzono jeden z pierwszych na świecie sierocińców.