Biały szkwał Mazury

,

Ignorancja wielu dziennikarzy oraz niski poziom wyszkolenia części żeglarzy spowodował, że burza wielokomórkowa z 2007 roku otrzymała niesłusznie miano białego szkwału. Z perspektywy czasu można powiedzieć, że było to bardzo skuteczne usprawiedliwienie wszystkich, znajdujących się w tym czasie na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

Czy w przypadku wydarzeń na Mazurach z 2007 roku można mówić o „białym szkwale”?

Białe szkwały występują niezwykle rzadko i są to, w zasadzie, tylko zjawiska wiatrowe. Zdecydowana większość szkwałów nie jest ,,biała’’, a jest związana z przechodzeniem rozbudowanych chmur typu Cumulonimbus, przelotnymi opadami deszczu i gradu. Tak właśnie było na Mazurach 21 sierpnia 2007 roku.

Obszernej odpowiedzi na pytanie, co się wówczas zdarzyło udzieliła pani Barbara Jakubowska – synoptyk z Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych w wywiadzie dla serwisu www.tawernaskipperow.pl .

Biały szkwał Mazury 2007 – co się wtedy tak naprawdę stało?

W swojej strukturze była to burza wielokomórkowa.  Stacja meteorologiczna w Mikołajkach, nad którą przeszła ta burza, zaobserwowała znaczącą zmianę kierunku oraz gwałtowny wzrost prędkości wiatru, w porywach do 120 km/h. Warto też wspomnieć o równoczesnym spadku temperatury z 28°C do 16°C. Front burzowy spowodował wyjątkowe zafalowanie i spienienie powierzchni mazurskich jezior.

Biały szkwał – wyjaśnienie zjawiska

Biały szkwał to nagły i porywisty wiatr, rodzaj szkwału. Według Słownika Meteorologicznego Amerykańskiego Towarzystwa Meteorologicznego nazwa „biały szkwał” (ang. „white squall”) jest związana z faktem, że chmury burzowe, normalnie obserwowane na niebie przed przyjściem silnego wiatru, nie występują w wypadku białego szkwału. Przychodzi on „z jasnego nieba” i przez to zaskakuje obserwatora. Jedyną zapowiedzią nadejścia tego zjawiska są zawieszone w powietrzu krople wody i załamujące się fale widoczne jako biaława zawiesina.

Przypadki białych szkwałów w przeszłości

Biały szkwał miał być przyczyną wielu tragedii morskich, w tym:

  • zatonięcie szkunera Hunter Savidge na Jeziorze Huron w 1899 r.
  • zatonięcie szkunera Albatros w maju 1961 r.

Podsumowanie

Nazwa białego szkwału powstała ad hoc, bez głębszej analizy zjawiska. Nazywanie tego wydarzenia w ten sam sposób po 10 latach, nie podejmując żadnej próby dokładniejszego, merytorycznego wyjaśnienia, jest po prostu usprawiedliwianiem nieodpowiedzialności całej rzeszy żeglarzy.

Bądź na bieżąco

Ubezpieczenia żeglarskie i turystyczne

Ubezpiecz swój jacht lub kaucję czarterową. Bądź profesjonalistą.