Jak uprać sztormiak żeglarski?

Sztormiaki żeglarskie nie są tanie, dlatego warto poznać kilka prostych zasad, które powinniśmy stosować, aby zachowały swoje „outdoorowe” właściwości. W tym artykule dowiesz się jak czyścić i konserwować najważniejszy element odzieży żeglarskiej, sztormiak.

Profesjonalna odzież żeglarska jak również ta outdoorowa wykonana jest z nowoczesnych tkanin z powłoką DWR (Durable Water Repellency) oraz wodoodpornych membran takich jak na przykład:

  • GORE TEX
  • Helly Tech
  • MPX Musto

Do prania oraz impregnacji tych tkanin stosujemy takie środki jak:

  • Nikwax Tech Wash (pranie)
  • Nikwax TX Direct (impregnacja)

*klasyczne środki do prania i płukania zniszczą membranę oraz całkowicie pozbawią Twój sztormiak powłoki DWR, po takim praniu kurtka czy też spodnie bezpowrotnie stracą swoją wodoodporność.

Cały proces prania sztormiaka dzielimy na 3 części:

  1. Pranie
  2. Impregnacja
  3. Suszenie

Pranie sztormiaka

Bardzo ważne jest, by przed rozpoczęciem prania dokładnie wyczyścić pralkę z pozostałych po poprzednim praniu detergentów. Dlatego warto dokładnie wyczyścić „szufladę” na proszek oraz płyn do zmiękczania i puścić pralkę na „pusto”. Pozostałości proszku i płynu do zmiękczania mogą zniszczyć Twój sztormiak.

Do pralki wrzucamy maksymalnie dwie sztuki odzieży. Do wyprania kurtki i spodni będziemy potrzebować ok. 150 ml środka Nikwax Tech Wash.

Parametry prania

Każda tkanina czy też model kurtki może mieć inne dlatego dokładnie sprawdzamy to co mamy na metce! Nikwax Tech Wash doskonale sobie radzi już w 30 stopniach dlatego nie ma sensu ustawiać wyższej temperatury prania. Ustaw najniższe obroty i zrezygnuj całkowicie z wirowania.

Impregnacja sztormiaka

Aby zaimpregnować sztormiak, należy go ponownie umieścić w pralce po praniu w Nikwax Tech Wash (nie musi być suchy). Następnie „uprać” go programem do odzieży sportowej w temperaturze 30ºC, używając zamiast detergentu preparatu TX.Direct. Na każdą sztukę odzieży stosujemy około 100 ml tego płynu. Należy pamiętać, aby nie impregnować więcej niż dwóch sztuk odzieży jednocześnie w jednym cyklu prania!

Suszenie

Po wypraniu odzieży najlepiej wysuszyć ją w suszarce bębnowej, jeśli etykieta na ubraniu na to pozwala. W przypadku, gdy suszenie w suszarce bębnowej nie jest zalecane, odzież powinna być suszona w pozycji pionowej (np. na wieszaku). Preparat TX.Direct nie wymaga termoaktywacji, więc skutecznie impregnuje również ubrania, które nie mogą być suszone mechanicznie, takie jak odzież z serii Aegir Race od Helly Hansen.

FAQ

Czy można prać sztormiak?

Pranie odzieży wodoodpornej przez wiele lat budziło liczne wątpliwości wśród jej użytkowników. Istniało powszechne przekonanie, że najlepszym rozwiązaniem jest unikanie prania sztormiaka. Popularnym sposobem czyszczenia żeglarskiego stroju po rejsie było po prostu wejście pod prysznic w pełnym ubraniu, aby spłukać resztki słonej wody i kurzu.

Wiele osób nadal twierdzi, że sztormiaka nie powinno się prać wcale, lecz jedynie impregnować specjalistycznymi środkami dostępnymi w sprzedaży do odzieży wodoodpornej. Rzeczywiście, pranie takiej odzieży w zwykłych detergentach może usunąć warstwę wodoodporną (DWR – Durable Water Repellency) i osłabić właściwości membrany chroniącej przed wodą.

Środki do zmiękczania tkanin, a pranie sztormiaka.

Największym błędem jest płukanie odzieży żeglarskiej typu sztormiak w środkach zmiękczających tkaniny. Choć te środki świetnie sprawdzają się w przypadku odzieży bawełnianej, w przypadku sztormiaków czy innej wodoodpornej odzieży całkowicie pozbawiają je właściwości wodoodpornych! Dlatego nigdy, pod żadnym pozorem, nie używajcie płynów zmiękczających w cyklu prania takich ubrań jak sztormiaki czy kurtki przeciwdeszczowe!