Zapisz się na kurs motorowodny lub dodaj ogłoszenie. Zapraszamy wszystkie szkoły motorowodne do współpracy. Zdobądź uprawnienia sternika motorowodnego w 1 dzień. W znamienitej większości kursy na patent są zakończone państwowym egzaminem. Wszyscy pasjonaci sportów motorowodnych z Warszawy mogą zdobyć uprawnienia nad Zalewem Zegrzyńskim oraz na Wiśle. To właśnie tam prowadzą kursy motorowodne na patent, Warszawskie szkoły żeglarstwa. Proszę pamiętać, że te uprawnienia za zgodą rodziców można zdobyć już w wieku 14 lat. Dlatego nie należy obawiać się tego, że egzamin jest bardzo trudny. Wręcz przeciwnie, zdawalność jest bardzo wysoka i trzeba naprawdę się postarać by oblać egzamin. Materiały teoretyczne do nauki są wysyłane na email, a w trakcie pływania doświadczeni instruktorzy pozwolą nam w bezpieczny sposób poznać tajniki bezpiecznego prowadzenia łodzi motorowej. Wszystko po to, by na egzaminie spokojnie wykonać manewr podejścia do człowieka za burtą w sposób prawidłowy.
Kursy na patent sternika motorowodnego w Warszawie
Najwięcej szkoleń na patent sternika motorowodnego odbywa się na Zegrzu. Szkoły motorowodne organizujące szkolenia na tym właśnie akwenie znajdziesz w kategorii kurs motorowodny Zegrze. Szkolenia motorowodne są również prowadzone na Wiśle, sprawdź zakładkę kursy motorowodne Port Czerniakowski. Sam zdecyduj, który akwen bardziej Ci odpowiada. To dwa całkowicie różne akweny, żegluga na każdym z nim z pewnośćią będzie ciekawym doświadczeniem.
Jak wygląda egzamin na patent sternika?
Składa się on z dwóch częśći – teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna jest pisemna, składa się ona z testu zawierającego 75 pytań i trwa 90 minut. Każdy z kandydatów na patent motorowodny musi zaznaczyć przynajmniej 65 poprawnych odpowiedzi, taki jest margines błędu na egzaminie teoretycznym. Na egzaminie praktycznym będziesz musiał/musiała wykonać podejście do człowieka za burtą, manewr podejścia i odejścia od pomostu oraz tzw. prace bosmańskie czyli wezły itp..
Patenty motorowodne wydawane przez PZMiNW
Patent motorowodny często potocznie nazywany jest również prawem jazdy na motorówki. Ten dokument jest uznawany na całym świecie. Pamiętaj jednak o tym, że jeśli w planach masz pływanie po wodach morskich niezbędna jest również licencja radiooperatora SRC. Przygotować się do państwowego egzaminu przeprowadzanego przez Urząd Telekomunikacji Elektronicznej możesz na kursie radiooperatora SRC. W przypadku czarteru jachtu na Bałtyku lub Chorwacji przynajmniej jedna osoba na pokładzie będzie musiała posiadać owe uprawenienia.
Patent sternika motorowodnego
Osoba ubiegająca się o ten patent musi mieć ukończone 14 lat. W przypadku, gdy jest nie pełnoletnia również zgodę rodzica lub opiekuna prawnego. Po zdanym egzaminie osoby poniżej 16 roku życia mogą prowadzić łodzie motorowe o mocy silnika do 60 kW (84 KM).
Patent Morskiego sternika motorowodnego
Od kandydata na stopień morskiego sternika motorowodnego wymagane jest ukończenie 18 roku życia. Przed podejściem do egzaminu taka osoba musi odbyć również przynajmniej dwa rejsy morskie o łącznym czasie żeglugi minimum 200 godzin.
Patent Kapitana motorowodnego
Od osoby ubiegającej się o patent motorowodny wymaga się dość dużego stażu lecz otrzymuje się go bez egzaminu. Wystarczy wysłać komplet dokumentów wraz z poprawnie wypełnionym wnioskiem o wydanie patentu.
Czym kierować się podczas wyboru kursu motorowodnego?
Filarem każdej szkoły motorowodnej lub organizacji są intstruktorzy. Od ich kwalifikacji żeglarskich oraz pedagogicznych zależy najwięcej. Trudno być dobrym instruktorem jeśli brakuje nam wiedzy i doświadczenia. Z tego właśnie powody zwróc uwagę na to z kim będziesz pływał na jachcie. Drugorzędną, ale również bardzo istotną sprawą jest to na jakim sprzęcie odbywa się szkolenie. Warto by ten nie odbiegał zbyt mocno od tego dostępnego w czarterze jachtów. Unikniesz wtedy wielu zagadek w trakcie Twojego pierwszego rejsu jako skipper.
Najlepszą wskazówką w trakcie wyboru kursu motorowodnego może okazać się polecenie od znajomego. To będzie z całą pewnością najbardziej obiektywna opinia. Warto również sprawdzić opinie na google maps oraz recenzje na firmowym profilu FB.
Kiedy można żeglować łodzią motorową bez patentu sternika motorowodnego
Potocznie nazywane to jest czarterem bez patentu. Wolne jachty spacerowe oraz houseboaty, które nie osiagają dużych prędkości można czarterować bez uprawnień. Warto o szczegóły dopytać Armatora przed rezerwacją. Pomimo obowiązkowego przeszkolenia wykonanego przed takim rejsem pamiętajcie, że tylko solidne szkolenie pozwoli zdobyć umiejętności i wiedzę, która w trakcie rejsu może pomóc Wam uratować jacht oraz załogę. Manewry portowe na dużych jachtach motorowych wcale nie są takie proste.