Kursy motorowodne

Szkoły żeglarstwa organizują kursy, które przygotowują do otrzymania różnych patentów motorowodnych (uprawnień). W czasie jedno lub kilkudniowych, szkoleń motorowodnych najczęściej zakończonych państwowym egzaminem na patent sternika motorowodnego lub morskiego sternika motorowodnego, kandydaci uczestniczą w wykładach stacjonarnych lub online oraz zajęciach praktycznych na nowoczesnych łodziach motorowych.

Wejdź na pokład motorówki i rozpocznij swoją motorowodną przygodę, zdobywając patent sternika motorowodnego. Zostań motorowodniakiem już dziś!

Spis treści

  1. Jak wyglądają egzaminy na patent?
  2. Gdzie organizowane są kursy na patent sternika motorowodnego?
  3. Patenty i licencje motorowodne w Polsce
  4. Czarter łodzi motorowej bez patentu
  5. Jakie uprawnienia daje patent sternika motorowodnego?

Jak wyglądają egzaminy na patent?

Większość szkół motorowodnych jest samodzielnym podmiotem egzaminacyjnym. Wykaz podmiotów, które uzyskały upoważnienie do przeprowadzania egzaminów w zakresie uprawiania turystyki wodnej, znajdziesz na stronie Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wiele klubów żeglarskich organizuje również egzaminy przez Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego, który jednocześnie wydaje (drukuje) i wysyła te patenty dla wszystkich, którzy otrzymali zaświadczenie o zdaniu egzaminu na patent motorowodny i złożyli wniosek do PZMWiNW.

*Szkolenie motorowodne nie jest obowiązkowe na patent, by podejść do egzaminu. Jednak jest to naszym zdaniem najlepsza forma przygotowania się do egzaminu na patent motorowodny.

Gdzie organizowane są kursy na patent sternika motorowodnego?

Patenty i licencje motorowodne w Polsce

Sternik motorowodny

Uprawnienia

  1. Prowadzenie jachtów motorowych po wodach śródlądowych
  2. Prowadzenia jachtów motorowych o długości kadłuba do 12 m po morskich wodach wewnętrznych oraz pozostałych wodach morskich w strefie do 2 Mm od brzegu, w porze dziennej.

*Osoby w wieku poniżej 16 roku życia mogą realizować swoje uprawnienia na jachtach motorowych o mocy silnika do 60 kW.

Wymagania

  1. Ukończony 14 rok życia.
  2. Zdanie egzaminu na stopień Sternika Motorowodnego.

Motorowodny Sternik Morski

Uprawnienia

  1. Prowadzenie jachtów motorowych po wodach śródlądowych.
  2. Prowadzenia jachtów motorowych o długości kadłuba do 18 m po wodach morskich.

Wymagania

  1. Ukończony 18 rok życia.
  2. Odbycie co najmniej dwóch rejsów po wodach morskich w łącznym czasie co najmniej 200 godzin żeglugi.
  3. Zdanie egzaminu na stopień motorowodnego sternika morskiego.

Kapitan Motorowodny

Uprawnienia

  1. Prowadzenie jachtów motorowych po wodach śródlądowych.
  2. Prowadzenie jachtów motorowych po wodach morskich.

Wymagania

  1. Posiadanie patentu motorowodnego Sternika Morskiego
  2. Po uzyskaniu patentu motorowodnego sternika morskiego odbycie co najmniej sześciu rejsów po wodach morskich w łącznym czasie co najmniej 1200 godzin żeglugi, w tym co najmniej 400 godzin samodzielnego prowadzenia jachtu o długości kadłuba powyżej 7,5 m, oraz odbycie co najmniej jednego rejsu powyżej 100 godzin żeglugi na jachcie o długości kadłuba powyżej 20 m oraz jednego rejsu powyżej 100 godzin żeglugi po wodach pływowych z zawinięciem do co najmniej dwóch portów pływowych.

Licencja na holowanie narciarza lub innych obiektów pływających

Uprawnienia

  1. Uprawnia do turystyki wodnej na jachtach motorowych przy holowaniu narciarza wodnego.
  2. Uprawnia do turystyki wodnej na jachtach motorowych przy holowaniu innych obiektów pływających służących do uprawiania sportu lub rekreacji z wyłączeniem jachtów żaglowych i jachtów motorowych.

Wymagania

  1. Ukończony 18 rok życia.
  2. Posiadanie patentu co najmniej sternika motorowodnego.
  3. Zdanie egzaminu na licencję na holowanie narciarza lub innych obiektów pływających.

Licencja na holowanie statków powietrznych

Uprawnienia

  1. Uprawnia do turystyki wodnej na jachtach motorowych przy holowaniu statków powietrznych.

Wymagania

  1. Ukończony 18 rok życia.
  2. Posiadanie patentu co najmniej sternika motorowodnego.
  3. Zdanie egzaminu na licencję na holowanie statków powietrznych.

Czarter łodzi motorowej bez patentu

W Polsce przepisy umożliwiają prowadzenie jachtów motorowodnych bez patentu, ale tylko w określonych przypadkach:

  • mocy silnika do 10 kW (13,60 KM);
  • mocy silnika do 75 kW (101,97 KM) i długości kadłuba do 13 m, jeśli ich prędkość maksymalna ograniczona jest konstrukcyjnie do 15 km/h.

Prawo precyzuje, że bez uprawnień możesz korzystać jedynie z małych łodzi o ograniczonej mocy silnika. Należy jednak pamiętać, że niezależnie od posiadania patentu, ustawa o żegludze śródlądowej obowiązuje wszystkich użytkowników wód. Wymaga ona od każdego znajomości zasad i umiejętności potrzebnych do bezpiecznego poruszania się po akwenach oraz przestrzegania przepisów związanych z turystyką wodną.

Jakie uprawnienia daje patent sternika motorowodnego?

Możliwość prowadzenia jachtów motorowych bez patentu istnieje, ale… No właśnie, jest pewne “ale”, które sprawia, że warto rozważyć zdobycie uprawnień. W Polsce bez patentu można obsługiwać wyłącznie jachty motorowe o mocy silnika do 10 kW (13,60 KM) lub o mocy do 75 kW (101,97 KM) oraz długości kadłuba do 13 metrów, pod warunkiem, że ich prędkość maksymalna, z założenia konstrukcyjnego, nie przekracza 15 km/h. Oznacza to, że bez patentu sternika motorowodnego dostępne są jedynie niewielkie jednostki, które rozwijają ograniczone prędkości.

Nie oznacza to jednak, że można sterować taką łodzią bez żadnej wiedzy. Kluczowe jest zaznajomienie się z przepisami dotyczącymi żeglugi, przestrzeganie oznakowania na wodzie oraz dbanie o bezpieczeństwo swoje i innych. Posiadanie patentu sternika daje znacznie większe możliwości – pozwala prowadzić różnorodne łodzie motorowe i skutery wodne. Uprawnienia te umożliwiają żeglugę po wodach śródlądowych i morskich bez ograniczeń dotyczących mocy silnika czy długości jednostki.

Jeśli zależy Ci na większej swobodzie na wodzie, warto sprawdzić, jakie patenty żeglarskie pozwalają wyeliminować ograniczenia. Pamiętaj, że patent sternika motorowodnego to oficjalny dokument wydawany przez Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego, który potwierdza Twoje kwalifikacje.