Zalew Zegrzyński pod Warszawą, to jedna z głównych atrakcji mieszkańców stolicy. Latem, kiedy w „betonowej pustyni” wielkiego miasta doskwierają saharyjskie upały, plaże nad Zegrzem goszczą tysiące spragnionych kąpieli wodnych i słonecznych warszawiaków. Nie jeden z nich z podziwem, a nie raz i zazdrością spogląda na amatorów sportów wodnych. W ciepłe, słoneczne dni możemy tam bowiem zobaczyć:
- żeglarzy
- kajakarzy
- motorowodniaków
- narciarzy wodnych
- SUPowców
- kajtsurferów
- deskarzy (windsufrerów)
Na widok jachtu elegancko sunącego po lekko zmarszczonej toni uskrzydlonego bielą żagli lub narciarza przecinającego wodę w szalonym pędzie pojawia się myśl, a może by tak spróbować?
Czy kurs żeglarski jest niezbędny do żeglowania?
To zależy. Według znanej anegdoty można biegać bez butów, ale po co? Czy ktoś rozsądny zakłada, że nauczy się jazdy samochodem albo pilotowania szybowca bez niczyjej pomocy? Raczej nie. Dlatego, jeżeli chcesz zostać żeglarzem, to naprawdę warto zapisać się na kurs.
Do czego potrzebne są kursy żeglarskie?
Przede wszystkim do zdobycia wiedzy i umiejętności niezbędnych do bezpiecznego i dającego satysfakcję żeglowania. Dowodem nabytych kompetencji może być patent żeglarza jachtowego. Zdecydowana większość adeptów żeglarstwa wybiera kursy zakończone egzaminem na patent żeglarza jachtowego.
Jak wygląda kurs żeglarski na Zegrzu?
Kursy żeglarskie organizowane na Zegrzu adresowane są głównie do początkujących żeglarzy. Większość kursantów jest zainteresowana uzyskaniem patentu. Bardziej zaawansowani co prawda mają już uprawnienia do prowadzenia jachtu, ale chcą doskonalić umiejętności pod okiem doświadczonego instruktora. Kursy żeglarskie mają najczęściej formę:
- stacjonarną
- weekendową
- hybrydową
Kurs stacjonarny zakończony egzaminem na patent żeglarza jachtowego trwa przeciętnie 7-12 dni. Kursanci dzieleni są na załogi. Podczas szkolenia praktycznego pływają zwykle w tej samej grupie, na tym samym jachcie i z tym samym instruktorem. Większość doświadczonych żeglarzy-instruktorów uważa, że jest to najlepsza i najbardziej efektywna forma szkolenia. Niewątpliwe „plusy dodatnie” kursu stacjonarnego, to:
- możliwość zgrania się w zespole
- jednolity system komend i całego cyklu szkolenia prowadzonego przez tego samego instruktora
- zdawanie egzaminu na tym samym jachcie i z tą samą załoga
Kursy weekendowe odbywają się oczywiście w soboty i niedziele, a niekiedy także w inne dni wolne od pracy. Najczęściej pływa ta sama grupa, na tym samym jachcie i z tym samym instruktorem.
Kursy żeglarskie na Zegrzu, zarówno stacjonarne jak i weekendowe obejmują dwie formy szkolenia:
- zajęcia praktyczne na wodzie
- szkolenie teoretyczne
Najważniejszą częścią każdego kursu żeglarskiego jest szkolenie praktyczne, które obejmuje:
- naukę wiązania węzłów
- zasady bezpiecznego zachowania się na jachcie
- manewrowanie jachtem na żaglach i silniku
- kierowanie załogą
- obsługę jachtu i stanowisk manewrowych
Zrób patent żeglarza jachtowego na Zalewie Zegrzyńskim
Niekiedy kurs zaczyna się od sprawdzenia umiejętności pływania. Osoby, które nie potrafią przepłynąć określonego dystansu, podczas zajęć na jachcie muszą korzystać z kamizelki asekuracyjnej. Jednak dobra praktyka żeglarska powoli i z oporami upowszechniająca się także i w polskim żeglarstwie wymaga noszenia kamizelki przez wszystkich na pokładzie i w każdych warunkach, nie tylko podczas silnego wiatru.
Nauka manewrowania jachtem na żaglach i silniku obejmuje:
- przygotowanie jachtu do pływania (taklowanie, stawianie masztu, przygotowanie silnika)
- manewry podstawowe: sterowanie na punkt, ostrzenie, odpadania
- zwrot przesz sztag, zwrot przez rufę
- podejście i odejście boi
- stawanie i schodzenie z kotwicy
- podejście i odejście od kei
- stawanie w dryf
- refowanie
- manewr „Człowiek za burtą”
Zajęcia teoretyczne obejmują wszystkie przedmioty egzaminacyjne:
- wiadomości o jachtach żaglowych
- teorię żeglowania
- meteorologię żeglarską
- locję śródlądową z elementami morskiej
- ratownictwo
- etykietę żeglarską
- przepisy
Kurs żeglarski w formie hybrydowej polega na tym, że zajęcia praktyczne odbywają się na Zalewie Zegrzyńskim, a szkolenie praktyczne on line. Po zapisaniu się na kurs osoby zainteresowane otrzymują dostęp do bazy wiedzy on line lub zajęcia odbywają się w czasie rzeczywistym za pośrednictwem jednej z platform edukacyjnych. Taka forma szkolenia jest najbardziej efektywna, ponieważ:
- każdy może uczyć się we własnym tempie
- nauka możliwa jest w dowolnym czasie i miejscu
- nie ma konieczności dojazdu na zajęcia teoretyczne
- baza pytań testowych pozwala na systematyczne kontrolowanie postępów
Jak wygląda egzamin na żeglarza jachtowego na Zalewie Zegrzyńskim?
Jeżeli mieszkasz w Warszawie lub okolicy i chcesz zdobyć patent żeglarski, to optymalnym rozwiązaniem będzie kurs żeglarski na Zegrzu zakończony egzaminem. Jedynym warunkiem formalnym przystąpienia do egzaminu na patent żaglarza jachtowego jest ukończenie 14 lat.
Egzamin, podobnie jak szkolenie, obejmuje dwie części:
- test
- praktyczny sprawdzian umiejętności
Test na patent żaglarza jachtowego zawiera 75 pytań jednokrotnego wyboru. Warunkiem zaliczenia tej części egzaminu jest uzyskanie minimum 65 punktów. Oznacza to, że kandydat nie może popełnić więcej niż 10 błędów.
Egzamin praktyczny kandydata na żeglarza jachtowego obejmuje manewrowanie jachtem na żaglach i silniku. Ocenie przez Komisję Egzaminacyjną podlega:
- kierowanie jachtem
- dowodzenie załogą
- praca w charakterze członka załogi
Podczas tej części egzaminu zwykle wszyscy kandydaci wykonują manewr „Człowiek za burtą” na żaglach i podejście lub odejście od kei na silniku.
Ocenia niedostateczna z którejkolwiek części egzaminy oznacza konieczności jego powtórzenia w całości.
Jakie uprawnienia ma żeglarz jachtowy?
Patent żeglarza jachtowego uprawnia do prowadzenia:
- po wodach śródlądowych wszystkich jachtów żaglowych
- jachtów żaglowych o długości do 12 metrów w porze dziennej po morskich wodach wewnętrznych (Zalew Szczeciński, Zatoka Gdańska, Zalew Wiślany) oraz do 2 mil morskich od brzegu na pozostałych wodach
Tak więc patent żeglarza nadaje posiadaczowi bardzo duże uprawnienia. Ważne jest także i to, że honorowany jest za granica, np. w Chorwacji.
Czy można żeglować bez patentu?
Ależ oczywiście, że można. Homer nie wspomina, by Odyseusz miał patent kapitana. Być może dlatego przez dwadzieścia lat nie mógł wrócić do domu.
Mówiąc bardziej serio, polskie prawo daje możliwość prowadzenia jachtu żaglowego o długości do 7,5 m bez jakichkolwiek uprawnień.
Mam patent i co dalej?
Większość świeżo upieczonych żeglarzy jachtowych zdaje sobie sprawę, że po kursie, nawet najlepszym, nie jest przygotowana do samodzielnego prowadzenia jachtu żaglowego na przykład w tygodniowym rejsie po Wielkich Jeziorach Mazurskich. Poza tym, znacząca większość żeglarzy pływa tylko kilka razy w roku. Ich sytuacja przypomina więc tzw. niedzielnych kierowców.
Z myślą o żeglarzach, którzy chcą się przygotować do samodzielnego prowadzenia jachtu, poćwiczyć manewry portowe czy zwyczajnie odświeżyć wiedze i umiejętności organizowane są na Zalewie Zegrzyńskim kursy doskonalące.
Kurs manewrowania dużym jachtem na silniku odbywa się najczęściej w weekend, na jachcie wyposażonym w silnik stacjonarny lub doczepny. Kursanci pod okiem doświadczonego instruktora ćwiczą manewry portowe. Cumowanie w marinie jest często najtrudniejszą częścią „pracy” sternika, ponieważ:
- pole manewrowe jest mocno ograniczone
- zawsze istnieje ryzyko uszkodzenia swojego jachtu lub co gorsza, innych jednostek
- bacznym, a nie zawsze życzliwym obserwatorem naszych poczynań są inni żeglarze
Dlatego przed samodzielnym rejsem, zwłaszcza pierwszym warto zapisać się na kurs manewrowania jachtem.
Licencja radiooperatora, czyli po co radio na jachcie?
Żeglarz jachtowy uprawniony jest do prowadzenia jachtów po wodach morskich. Niektórzy żeglarze jachtowi wyruszają na Zatokę Gdańską, Zalew Szczeciński, a nawet do Chorwacji. Wtedy pojawia się bariera-licencja radiooperatora SRC (Short Range Certificate). Ze względów bezpieczeństwa praktycznie wszystkie jednostki pływające po morzu wyposażone są w radiostację VHF DSC (ukaefka z systemem Cyfrowego Wywołania Selektywnego). Do obsługi takiej radiostacji upoważniony jest tylko certyfikowany radiooperator. Oznacza to, że do wyczarterowania jachtu morskiego potrzebna jest jeszcze licencja na ukaefkę. Świadectwo Operatora Łączności Bliskiego Zasięgu (SRC) można zdobyć po jednodniowym kursie. Licencje honorowane na całym świecie wystawia Urząd Komunikacji Elektronicznej. W Warszawie egzaminy odbywają się kilka razy w miesiącu.
Tak więc, po kursie żeglarskim pod Warszawą, kiedy Zalew Zegrzyński staje się kałużą, pora pomyśleć o wyruszeniu na szersze wody. Przecież nie samym Zegrzem żeglarz żyje. Pakuj więc worek i ruszaj w świat-za horyzontu kres!
Na jakich łodziach prowadzone są szkolenia żeglarskie na Zegrzu?
Wszystko zależy od tego, do jakiej szkoły się zapiszemy. Dlatego przed podjęciem decyzji warto dokładnie zapoznać się z ofertą konkretnej szkoły żeglarstwa. Analizując ofertę szkoleniową dostępną na Zalewie Zegrzyńskim w sezonie 2024/2025 prowadzone są szkolenia na takich łodziach jak:
- Raptor 26
- Scandinavia 27
- Omega
- Sigma 600
- DZ
- Janmor 28
- Tango 780