To dość popularny w ostatnim czasie sposób spędzania wolnego czasu na jachtach żaglowych i motorowych. W tym artykule postaramy się dokładnie wytłumaczyć na jakich zasadach on przebiega i kiedy jest możliwy.
Kiedy bez patentu można wynająć jacht żaglowy?
Jachty żaglowe do 7.5 metra długości kadłuba można prowadzić bez patentu żeglarskiego. Jachty równe lub większe od tych wymagają już jednak uprawnień żeglarza jachtowego lub sternika morskiego.
Warto jednak zapytać przed czarterem czy Armator zgodzi się na wynajem takiego jachtu sternikowi, który nie posiada dokumentu potwierdzającego jego kwalifikacje. Duży wpływ na to mają również umowy ubezpieczeniowe pomiędzy Armatorem, a towarzystwem ubezpieczeniowym.
Często pobierana w takich przypadkach jest większa kaucja zwrotna. Tak Armatorzy dodatkowo zabezpieczają się przed brawurą bez patentowych sterników.
Czarter jachtu motorowego bez patentu. Kiedy jest możliwy?
Według ustawy jacht lub łódź motorowa musi spełnić jeden z dwóch warunków:
- moc silnika wynosi poniżej 10 KW
- moc silnika do 75 KW i kadłub do 13 metrów długości, gdy prędkość maksymalna jest ograniczona konstrukcyjnie do 15 km/h
Czy żeglowanie bez patentu jest bezpieczne?
Wiele osób zadaje sobie te pytanie i słusznie. Woda nie jest naturalnym środowiskiem dla człowieka i przebywanie na niej wymaga stosowania się do zasad bezpieczeństwa, aby wrócić do portu całym i zdrowym.
Przed takim rejsem Armator ma obowiązek przeprowadzenie krótkiego szkolenia z zasad bezpieczeństwa na wodzie.
W jakich kategoriach ogłoszeń znajdziesz jachty możliwe do wynajęcia bez patentu?
- czarter jachtów Mazury
- czarter jachtów Jeziorak
- czarter jachtów Solina
- czarter jachtów Pętla Żuławska
- czarter jachtów Kanał Elbląski
- czarter jachtów Zalew Wiślany
Podczas przeglądania jachtów, warto skorzystać z opcji zawężania wyników, która znajduje się w kolumnie po prawej stronie.
Jedną z osób, która do samej śmierci walczyła o zwiększenie tzw. czarteru bez patentu był Zbigniew Klimczak. Zasłużony szkoleniowiec i instruktor żeglarstwa. Autor wielu przewodników i podręczników żeglarskich. Niestety jego strona internetowa nie jest już aktywna.
Jakie jest Twoje zdanie o żeglowaniu bez uprawnień? Powiedz nam o tym.
Od wielu lat nic tak nie spolaryzowało środowiska żeglarskiego. Znajdźmy wspólnie najlepsze rozwiązanie tego gorącego tematu wśród braci żeglarskiej
Zostaw komentarz na dole strony i podziel się z nami swoją opinią.